باتری اتمی‌ چیست

باتری اتمی‌ همان باتری خشک است که بدون آب و اسید تهیه و تولید می‌شوند. این باتری به مراقبت نیاز ندارند و دارای نشانگر سلامت باتری می‌باشد. به خوبی می‌توان از وضعیت باتری مطلع شد. این باتری‌ها دارای صفحاتی است که از قبل شارژ شده است و به صورت دسته صفحه طراحی گشته‌اند.

 در اصطلاح آن را باتری سیلندر می‌خوانند و به صورت پلمپ طراحی شده و دارای درپوش به صورت یکپارچه ای است. باتری اتمی‌دارای الکترولیت بوده و به دلیل داشتن جنس خاص صفحات نیاز به اضافه کردن آب مقطر ندارد. باتری اتمی‌توسط فناوری کلسیم – کلسیم و کلسیم – سیلور ساخته شده و دارای طول عمر بالایی هستند. 

🛒برای تهیه و خرید انواع باتری اتمی‌ از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

باتری اسیدی چیست

باتری سیلد اسید از جمله باتری‌هایی است که قابل شارژ بوده و وزن و حجم کمی‌دارد. هزینه مقرون به صرفه دارد و در برند‌های مختلف تهیه و تولید شده است. در ساختار این باتری‌ها الکترود به چشم می‌خورد و در صورت دشارژ شدن الکترون جذب قطب‌ها می‌شوند. ماده شیمیایی تولید شده در آن از جنس سرب است و به کمک افزودن آلیاژ مختلف حالت دهی می‌شوند. در این باتری‌ها 6 محفظه وجود دارد و در هر کدام چند صفحه ی مثبت و منفی از جنس سرب وجود دارد. 

بین صفحات مثبت و منفی نیز 65 درصد اب و 35 درصد اسید سولفوریک دیده می‌شود. هر صفحه می‌تواند 2 تا 2.2 ولت برق تولید نماید. لذا باتری 12 ولتی هم نامیده می‌شوند. این باتری‌ها به صورت عمودی قابل نصب هستند و نسبت به تکان‌های شدید حساس می‌باشند. در صورت وارد شدن ضربه شدید صفحات از هم جدا شده و مواد در محفظه پخش می‌شود.

مقایسه باتری اسیدی و اتمی

مزایا و معایب باتری اسیدی

🔶از جمله مزایای باتری اسیدی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. قیمت ارزان تر
  2. توان مصرفی کمتر
  3. قابیت شارژ سریع
  4. حجم و ابعاد کمتر
  5. وزن کمتر
  6. شیوه نگهداری آسان

🔶از مهم‌ترین معایب باتری اسیدی می‌توان به حساسیت آن در مقابل ضربه و حرکت شدید اشاره نمود که این عمل باعث می‌شوند:

 باتری خراب شده و از طول عمر مفید آن کم شود.

مزایا و معایب باتری اتمی

باتری اتمی‌مانند سایر باتری‌ها دارای مزایا و معایب می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عدم استفاده از آب مقطر در ساخت باتری

داشتن قابلیت شارژ مجدد

داشتن قدرت استارت زدن بالا

مقاومت بالا در مقابل دشارژ شدن

ورودی انرژی بیشتر

آسیب دیدگی با سولفوریک اسید از بین می‌رود.

◀️◀️ مشاهده انواع: باتری سافت ، باتری مکسل ، باتری لیتیوم یون

مقایسه باتری اسیدی و اتمی

باتری اسیدی و اتمی‌دارای ویژگی‌های مختلف هستند و در موارد بسیاری قابل مقایسه هستند.

باتری‌های اتمی‌از جنس آلیاژ کلسیم و سیلور است. این امر سبب افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود. در حالی که باتری‌های اسیدی از جنس سرب است. در باتری اتمی‌سطح الکترولیت کاهش نمی‌یابد و اما در باتری‌های اسیدی سطح الکترولیت کاهش یافته و به معنای اتمام یافتن باتری است. در باتری اتمی‌میزان شارژ باتری با مشاهده چراغ روی باتری مشخص می‌شود:

🟢سبز: نشان دهنده شارژ کامل باتری است.

⚫️سیاه: نشان دهنده ضعیف شدن شارژ باتری است.

⚪️سفید: نشان دهنده تخلیه کامل باتری و خرابی آن است.

باتری‌های اسیدی دارای آلودگی بیشتری هستند و باتری اتمی‌آلودگی کمتری دارند و در کارخانه‌های ایرانی تهیه و تولید می‌شود. باتری اسیدی و اتمی‌از نظر بسته بندی نیز دارای تفاوت‌هایی هستند. در باتری‌های اسیدی شش درب وجود دارد که قابل باز شدن است و به راحتی قابل تشخیص هستند. در این باتری‌ها محلول آب و اسید سولفوریک قرار دارد و از واکنش بین صفحات آن محلول الکترون آزاد می‌شود. این باتری‌ها از حیث نیاز داشتن به افزایش آب مقطر باتری نیاز به مراقبت نامیده می‌شود.

در باتری اتمی‌قالب کاملا پلمپ است و اسید باتری خارج نمی‌شود.

◀️◀️مشاهده جدیدترین انواع: باتری پاناسونیک، باتری دوراسل

باتری اتمی

کدام باتری بهتر است؟

با توجه به اینکه باتری اسیدی و باتری اتمی‌هر دو در موارد مختلف قابل استفاده هستند می‌توان گفت انتخاب باتری بستگی به وزن و حجم و نحوه استفاده و نگهداری آن دارد. دمای محیطی نیز می‌تواند تاثیر به سزایی بر عمر باتری‌ها داشته باشد. 

هر باتری دارای طول عمر مشخص است و در شرایط ایده آل می‌توانند عمر طولانی داشته باشند. با استفاده صحیح از باتری‌ها می‌توان عمر آن‌ها را افزایش داد. به همین دلیل باتری اتمی‌حساسیت کمتری نسبت به محیط دارد. اما باتری اسیدی حساسیت بالایی نسبت به ضربه شدید دارد چرا که ممکن است صفحات از یکدیگر جدا شوند. 

لذا بهترین باتری با توجه به شرایط استفاده شما انتخاب می‌شود و هنگامی‌که به درستی نگهداری و به موقع شارژ شوند می‌توان عملکرد بهتری از آن‌ها مشاهده نمود.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله تفاوت باتری اسیدی و اتمی با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید