یکی از کاربردی‌ترین لوازم جانبی موبایل که در مواقع حساس بسیار مفید است پاوربانک است. همه ما می‌دانیم در جامعه و قرنی که زندگی می‌کنیم، گوشی تلفن‌همراه و کامپیوتر، جزء جدایی‌ ناپذیر از زندگی فردی و اجتماعی هم است و به تبع آن، لوازم جانبی که مربوط به آن‌هاست، مورد نیاز هرروزه‌ی زندگی است. این محصول، یکی از این وسایل ضروری است که به‌سرعت، گوشی موبایل را شارژ می‌کند، اما متأسفانه، در حوزه تولید و فروش پاوربانک، بعلت استقبال اکثریت مردم، تقلب‌های زیادی صورت می‌گیرد و به‌ قولی، محصول فیک در بازار پاوربانک بسیار زیاد است. در همین راستا، دراین مقاله، به بررسی این‌موضوع مهم می‌پردازیم.

پاوربانک تقلبی چه خطرهایی دارد؟

1- اولین خطر و بدترین خطر پاوربانک‌های تقلبی، خطر انفجار این این محصول هاست که باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. در این محصول انرژی الکتریکی ذخیره‌شده و اگر فیک یا تقلبی باشد می‌تواند منفجر شود؛ پس برای حفظ جان خود و دیگران هم که هست باید از فیک و اصل بودن پاوربانک مطمئن شوید.

2- مورد دومی که بررسی می‌شود، زیان مالی است که در قبال خرید پاوربانک فیک، متحمل می‌شوید. پس یک‌بار برای همیشه، روش شناسایی پاوربانک فیک را یاد بگیرید و از زیان مالی آن جلوگیری کنیم، چراکه در غیر این صورت، به دلیل غیراستاندارد بودن و خرابی‌های مکرر هزینه‌های اضافی برای خرید چندباره پاوربانک پرداخت می‌کنید.

3- همچنین در ادامه‌ی مورد قبل، اگر پاوربانک فیکی که می‌خرید، خراب و ازکارافتاده هم نشود، بازهم به‌صرفه نیست؛ زیرا بعد از چند دفعه استفاده کم و نه به مدت طولانی، بلااستفاده می‌شود و متأسفانه قابل تعمیر نیست.

4- حتماً تجربه کرده‌اید که بعضی از پاور بانک‌ها، بعد از زمان محدودی که به گوشی وصل می‌شود و یا به شارژر خودش، برای شارژ مجدد وصل می‌شود خیلی گرم می‌شود که به دلیل فیک بودن پاوربانک است. این مورد داغی بیش‌از حد پاوربانک‌های تقلبی در برند شیائومی بسیار دیده‌ شده است که متأسفانه در بازار فروش به وفور دیده می‌شود.

5- مورد دیگری که باید به آن خیلی توجه کرد، سرعت و زمان شارژ شدن گوشی توسط پاوربانک است که اگر این محصول فیک باشد؛ زمانی‌که باید به گوشی وصل شود، افزایش می‌یابد و برای زندگی پرسرعت امروز، عملاً کارایی ندارد؛ ضمن این‌که اصلاً یکی از دلایل بسیار مهم خرید و استفاده از پاوربانک، همین پرسرعت بودن آن و شارژ سریع گوشی در زمان کوتاه است تا در مواقع ضروری، بتوان از گوشی استفاده کرد. در پاوربانک شیائومی، متأسفانه مشکل کمبود سرعت، زیاد به چشم می‌خورد، که حتما به این نکته توجه داشته باشید.

تفاوت پاوربانک اصلی و تقلبی

نشانه‌های اصلی پاوربانک تقلبی

در ادامه این مقاله و باتوجه به مشخص شدن اهمیت یک پاوربانک مناسب و پرسرعت، نشانه‌هایی که با آن می‌توان از فیک یا اصل بودن این محصول مطمئن شد مطرح می‌کنیم:

 وزن پاوربانک

هرچه وزن پاوربانک بیشتر باشد ظرفیت آن‌ها بیشتر است. براساس استانداردها، پاوربانک به‌ازای هر۲۵۰۰میلی‌آمپر۶۰گرم وزن دارد. با این روش، به آسانی می‌توانید از فیک بودن پاوربانک مطمئن شوید.

 تشخیص از طریق کابل شارژ پاوربانک

کابل شارژ پاوربانک اصل، کیفیت ساخت بهتری دارد و سوکت شارژ آن، منظم و محکم است و هیچ برجستگی یا پلاستیک اضافی ندارد؛ علاوه‌ بر آن بر روی پاوربانک شیائومی اصل هیچ نامی نوشته نشده درحالیکه روی تولید فیک آن mi حک‌شده است.

برند معتبر

برای آسان شدن تشخیص پاور بانک تقلبی، شماره سریال منحصر به فرد، برای هر محصول خود، تولید می‌کنند که با مراجعه به سایت آن برند و وارد کردن شماره سریال، می‌توانید از اصل بودن آن، اطمینان حاصل کنید. برند شیائومی نیز مانند دیگر برندها، این شماره سریال را برای پاور بانک‌ها ایجاد کرده است که در صورت فیک بودن و یا کپی بودن شماره، تشخیص می‌دهد و اعلام می‌کند.

وجود غلطهای املایی

برروی اکثر لوازم فیک، غلط املایی وجود دارد که درمورد پاوربانک هم این مورد صادق است؛ البته بر روی همه‌ی پاوربانک‌های فیک، غلط املایی وجود ندارد. در صورتی که پاوربانک‌های اصل، به دلیل اینکه از چندین فیلتر معتبر عبور می‌کنند، به هیچ عنوان بر روی محصولشان غلط املایی وجود ندارد.

 قیمت پاور بانک

قیمت پاوربانک را باید به دلار، در اینترنت جستجو کنید و در قیمت روز دلار ضرب کنید، مقداری هم سود، برای فروشنده درنظر بگیرید و به آن اضافه کنید، اگر قیمت به دست آمده، کمتر از مبلغ به دلار بود، مطمئن میشوید که پاوربانک فیک است.

جست و جوی برند

زمانی که تصمیم به خرید پاوربانک می‌گیرید، برندی که درنظر دارید را در اینترنت جستجو کنید؛ معمولاً برندها برای هر ظرفیتی، ۲ یا ۳ رنگ مشخص و خاص فقط تولید می‌کنند، مثلا پاوربانک شیائومی، ۱۰۰۰۰ میلی آمپری، فقط دو رنگ مشکی و قرمز تولید می‌شود؛ پس اگر با این ظرفیت، رنگ دیگری در بازار مشاهده کردید، بدانید که محصول، فیک است.

نوشته‌ها و اطلاعات

 در پاوربانک اصل، نوشته‌ها و اطلاعات روی محصول، کمرنگ نوشته شده ولی قابل لمس است و برجستگی دارد ولی در پاوربانک فیک، اطلاعات پررنگ است و قابل لمس هم نیست.

بررسی چراغ وضعیت

 چراغهای وضعیت در پاوربانک اصل، معمولاً مات هستند، ولی در محصول فیک، نور چراغ‌ها یا خیلی براق ویا خیلی کم نور است.

پاوربانک

سخن نهایی

در پایان، با توجه به خطرات مهمی که اشاره شد و علائم تشخیصی گفته شده، حتماً درهنگام خرید پاوربانک دقت کنید و برای تهیه این محصول، به فروشگاه‌های معتبر حضوری یا آنلاین که فروشگاه مبین باتری یکی از آن‌هاست، مراجعه کنید، تا محصول اصل و با اطمینان دریافت کنید؛ ضمن اینکه، در این فروشگاه، پاوربانک شیائومی اصل که تمام موارد گفته شده در تمام محصولات آن، با ظرفیت‌های مختلف، لحاظ شده است، با اطمینان، قابل خریداری است.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره مقاله «تشخیص پاوربانک تقلبی» با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته شده در تاریخ ۱۸ آذر ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید