باتری وسیله‌ای است که میزان انرژی مورد نیاز برای یک دستگاه و یا ابزار را تامین می‌کند. باتری‌ها انواع مختلفی دارند که دو نوع آلکالاین و لیتیومی کاربرد بیشتری دارد. حال این سوال پیش می‌آید که باتری آلکالاین بهتر است یا لیتیومی؟ برای این که بتوانید تشخیص دهید که کدام یک از باتری‌ها برای شما بهتر هستند، باید آن‌ها را به خوبی بشناسید؛ با مبین باتری همراه باشید.

باتری آلکالاین

باتری‌های آلکالاین باتری‌هایی هستند که از الکترولیت‌های قلیایی تشکیل شده است. این باتری غیر قابل شارژ است و از واکنش میان مشتق شده فلز دی اکسید منگنز و روی انرژی خود را به دست می‌آورد. این باتری‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قطب‌های باتری، پین جدا کننده، مواد آندی، مواد کاندی، دریچه و واشر اشاره کرد.

در مقابل باتری‌های لیتیومی قابل شارژ هستند، ولی برای پرداخت آن باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. در واقع این باتری‌ها باتوجه به کارایی و بودجه شما تعیین می‌شود. در زیر به صورت کامل کاربرد و ویژگی‌های این دو باتری را به شما عنوان می‌کنیم تا بهتر بتوانید مناسب‌ترین باتری را انتخاب کنید. باتری‌های آلکالاین در سایزهای مختلفی از جمله باتری قلمی، باتری نیم قلمی، باتری متوسط، باتری بزرگ، باتری کتابی، باتری سکه‌ای، باتری ریموت و باتری سمعک به بازار عرضه می‌شوند.

باتری آلکالاین

کاربرد باتری آلکالاین

بطور کلی تمام باتری‌ها کارکرد یکسان دارند و همه آن‌ها جهت شارژ و تامین انرژی مورد نیاز مدارس، وسایل الکترونیکی، اسباب بازی‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلکالاین یکی از محبوب‌ترین باتری‌هایی است که به صورت یکبار مصرف در بازار موجود است. این باتری‌ها دارای الکترود دارای آند منفی یا کاتد مثبت هستند. آند در این باتری‌ها از جنس فلز روی و کاتد از جنس اکسید منیزیم است؛ بنابراین شما از این باتری‌ها می‌توانید در موارد متعددی استفاده کنید. از جمله کاربرد این باتری‌ها به شرح زیر است:

💠 شارژ کردن ساعت‌های مچی و دیواری

💠 انواع اسباب بازی‌های شارژی

💠 برخی از لوازم خانگی کوچک

💠 دوربین‌های قدیم عکاسی

◀️ ◀️ مشاهده انواع مدل باتری نیم قلمی ▶️ ▶️

باتری

ویژگی‌های باتری آلکالاین

باتری‌های آلکالاین ویژگی‌های متعددی دارند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها به‌شرح زیر است:

◀️ قیمت ارزان: یکی از مهم‌ترین مزایای این باتری‌ها، قیمت ارزان آن‌ها محسوب می‌شود. قیمت این باتری‌ها در مقایسه با باتری‌های لیتیومی بسیار پایین است.

◀️ ایمنی بالا: ایمنی بالا را نیز می‌توان از دیگر مزایای این باتری‌ها در نظر گرفت. این باتری‌ها پس از مصرف دور انداخته می‌شوند و شما نیازی به نگرانی بابت مشکلاتی از قبیل نگرانی برای شارژر و از این قبیل نخواهید داشت.

◀️ دوستدار محیط زیست: عدم وجود مواد سمی و جیوه در این باتری‌ها باعث شده که هیچ ضرری برای طبیعت نداشته باشند و از این رو می‌توان آن‌ها را بازیافت نمود.

◀️ دسترسی آسان: یکی از دیگر مزایای باتری‌های آلکالاین، دسترسی راحت به این باتری‌ها است و شما می‌توانید آن را در هر مغازه‌ای پیدا کنید؛ بنابراین در جواب این که باتری آلکالاین بهتر است یا لیتیومی باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

◀️ چگالی انرژی بالا: از دیگر ویژگی‌هایی که در این باتری‌ها جلب نظر می‌کند، چگالی انرژی بالای این محصول است.

◀️ طول عمر بیشتر: باتری‌های آلکالاین در هنگامی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود، طول عمر بالاتری نسبت به باتری‌های لیتیومی دارد.

باتری آلکالاین یا لیتیومی

باتری لیتیومی

باتری‌های لیتیومی در گروه باتری‌های شارژی قرار دارد؛‌بنابراین برای این که بدانید باتری آلکالاین بهتر است یا لیتیومی؟

باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که این باتری‌ها پس از مدتی کار کردن باید شارژ شوند تا بتوان از آن استفاده کرد. اغلب باتری‌های لیتیومی برای لوازم الکترونیکی بزرگ پرتابل و یا دستگاه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. باتری‌های لیتیومی دارای یک سری مزایایی هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

💠 چگالی انرژی بالا

💠 عمر طولانی و ماندگاری بالا

💠 قابل تعویض توسط کاربران

کاربرد اصلی باتری لیتیومی

باتری‌های لیتیومی امروزه در لیست پرکاربردترین باتری‌های تولید شده قرار دارد. یکی از مهم‌ترین ابزارهای الکترونیکی که امروزه استفاده از این باتری‌ها در آن رایج شده است، گوشی‌های هوشمند است؛ بدین صورت شما می‌توانید از این باتری برای کارکرد گوشی خود استفاده کنید؛‌همچنین بسیاری از دوربین‌های حرفه‌ای نیز مجهز به باتری‌های لیتیومی هستند که می‌توان بارها آن را شارژ کرده و از آن استفاده نمود. این دو نمونه بالا تنها بخشی از کاربردهای باتری‌های لیتیومی به شمار می‌رود. در واقع این باتری‌ها کارایی بسیار گسترده‌ای دارد و از این رو شما می‌توانید در بسیاری از موارد و دستگاه‌های الکترونیکی از این باتری‌ها استفاده کنید.

باتری آلکالاین یا لیتیومی

ویژگی‌های باتری لیتیومی

◀️ چگالی انرژی بالا: یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی‌های باتری‌های لیتیومی چگالی انرژی بالای این باتری‌ها است که می‌توان آن را تغییر داد و میزان قدرت آن را افزایش داد. به عنوان مثال باتری‌های گوشی‌های هوشمند امروزی تا ۷۰۰۰ آمپر نیز افزایش یافته است.

◀️ عمر طولانی: این باتری‌ها عمر طولانی و ماندگاری بالایی دارند و از این رو می‌تواند تا سال‌ها از آن بدون هیچ آسیبی استفاده کنید.

◀️ ماندگاری شارژ بیشتر: از دیگر مزایایی که می‌توان برای این باتری‌ها در نظر گرفت؛ نگهداری شارژ طولانی مدت این باتری‌ها است؛ همچنین باتری‌های آلکالاین مدت استفاده محدودی دارند و نمی‌توان تا انتهای شارژی این باتری‌ها از آن استفاده کرد، ولی باتری‌های لیتیومی این قابلیت را دارند که تا انتهای شارژ از آن به صورت کامل استفاده نمود.

◀️ کار در انواع شرایط جوی: برعکس باتری‌های آلکالاین، باتری‌های لیتیومی می‌تواند در شرایط هوایی سرد نیز کار کند؛‌بنابراین برای این که بدانید باتری آلکالاین بهتر است یا لیتیومی؟ ابتدا باید ویژگی‌های باتری‌های آلکالاین و لیتیومی را مورد توجه قرار دهید و سپس بر اساس نیاز خود مناسب‌ترین باتری را خریداری کنید.

✍️ سخن نهایی

باتری آلکالاین بهتر است یا لیتیومی؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که در زمینه کالاهای دیجیتالی فعالیت می‌کنند، از ما می‌پرسند. تا این جای مقاله متوجه شدید که باتری‌های آلکالاین و باتری‌های لیتیومی تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند؛ همان طور که در بالا اشاره کردیم، باتری‌های آلکالاین غیر قابل شارژ و باتری‌های لیتیومی قابل شارژ هستند، از طرفی باتری‌های لیتیومی قیمت بسیار بالاتری نسبت به باتری‌های لیتیومی دارد؛ البته این دو مورد تنها تفاوت بین باتری‌های لیتیومی و باتری‌های آلکالاین نیست؛ بنابراین شما باید تمامی ویژگی‌ها و کاربردهای این دو باتری را بررسی کنید و سپس نیازهای خود را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که کدام باتری برای دستگاه شما مناسب‌تر است.

به طور کلی می‌توان گفت در صورتی که هزینه باتری برایتان اهمیتی ندارد و یا قصد استفاده تنها برای یک بار از باتری را دارید، باتری‌های آلکالاین برای شما بهترین گزینه است، ولی در صورتی که قصد استفاده از این باتری‌ها خصوصا عکاسی در شرایط سرد را دارید، می‌توانید با خرید باتری‌های لیتیومی کارکرد بهتری داشته باشید.
در حال حاضر برندهای مختلفی از باتری‌های آلکالاین در بازار موجود است که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به باتری سونی، موریسل، دوراسل، انرژایزر، پاناسونیک، جی پی، تیانکیو، کملیون، فیلیپس، روندا، وارتا، هیوندای، شیائومی، گلدن پاور، گیگاسل، وستینگ هاوس، توشیبا و مکسل اشاره کرد.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته شده در تاریخ ۱۹ دی ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید