کاربرد شارژر باتری

انواع شارژر باتری: این روزها شرکت‌های متعددی در زمینه تولید باتری فعالیت می‌کنند لذا باتری‌ یکی از مهم‌ترین منابعی هستند که در تامین انرژی بسیاری از دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر به محیط اطرافتان نگاهی بیاندازید قطعا دستگاه‌های زیادی را مشاهده خواهید کرد که برای عملکردشان به باتری‌ احتیاج دارند، برای مثال می‌توان به موس‌های بی‌سیم، کیبوردها، بسیاری از دوربین‌ها، ساعت‌ها، کنترل‌های تلویزیون و … اشاره کرد. این روزها با پیشرفت تکنولوژی خیلی وسایل دستخوش تغییرات شده‌اند که باتری‌هم از تغییرات بی‌نصیب نبوده‌اند؛ یعنی در حال حاضر باتری‌هایی روانه بازار می‌شود که به راحتی می‌توان آن‌ها را شارژ نمود. با استفاده از این باتری‌ها علاوه بر کاهش هزینه مصرف باتری می‌توان به محیط زیست هم کمک نمود، چرا که باتری‌ها پسماند ندارند و تمام نمی‌شود.

بنابراین با استفاده از انواع شارژرها می‌توان باتری‌ها را به خوبی شارژ نمود یعنی برای هر باتری که محصول یک شرکت است می‌توان از شارژر مخصوص آن برند استفاده نمود. اصولا نمی‌توان برای شارژ باتری‎هایی با برندهای مختلف از یک شارژر استفاده نمود؛ بنابراین با توجه به نوع برند باتری و مشخصات باتری، حتما شارژر مخصوص آن برند را تهیه و خریداری نمایید. لازم است بدانید که انواع باتری‌های قلمی و نیم قلمی را می‌توان با شارژرهای مخصوص، شارژ نمایید. شارژرهایی که طراحی می‌شوند یا هوشمند هستند یا غیر هوشمند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.      

🔋 فروشگاه مبین باتری؛ بزرگترین نمایندگی فروش آنلاین انواع باتری ⚡      

021-33947815📞

انواع مختلف شارژر باطری

انواع شارژر باتری

شارژرهایی که روانه بازار می‌شوند انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها از مشخصات فنی و ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر شارژر مورد نظر مربوط به یک شرکت است و باتری‌ها هم مربوط به شرکت دیگر، نباید از شارژر برای آن باتری استفاده کرد اما لازم است بدانید که این گونه نیست؛ اگر مشخصات باتری و شارژر یکی است و با هم سازگاری دارند، می‌توانید برای شارژ باتری از آن شارژر استفاده کنید. لازم است که راجع به انواع شارژرها اطلاعات کافی داشته باشید تا گزینه مناسبی را انتخاب کنید.      

شارژر هوشمند

این شارژرها این قابلیت را دارند هر باتری را به صورت جداگانه شارژ کنند، به همین دلیل به آن‌ها هوشمند می‌گویند. ویژگی ‌خوبی که در این شارژرها دیده می‌شود این است که ظرفیت هر باتری را اندازه گیری می‌کنند، و حتی قادرند که حافظه باتری را خالی کنند. زمانی که یک باتری به صورت کامل خالی نشده باشد و آن را به شارژر متصل کنید، کارایی آن کاهش می‌یابد.

هنگامی که یک شارژر هوشمند را خریداری کنید به راحتی حافظه باتری پاک می‌شود و کارایی باتری هم حفظ می‌شود. در حقیقت میزان شارژ باتری خالی می‌شود و سپس ولتاژ آن اندازه گیری می‌شود و سپس دوباره باتری را شارژ می‌کند و دوباره میزان شارژ را خالی می‌کند؛ و در نتیجه ولتاژ باتری را اندازه گیری می‌کند، با مقایسه کردن این نتایج بدست آمده ظرفیت باتری را محاسبه می‌کند؛ و تا زمانی که به نتیجه متعادل برسد، این عملیات شارژ و دشارژ را تکرار می‌کند. 

◀️◀️ پیشنهاد مطالعه : انواع باتری شارژی

شارژر باتری هوشمند

شارژر غیر هوشمند

یک مدل دیگر از انواع شارژر باتری، شارژرهای غیر هوشمند هستند که در واقع مجهز به قطع کن نیستند. این نوع شارژرها به صورت همزمان کل باتری‌ها را شارژ می‌کنند. توجه کنید که اگر نسخه‌های پیشرفته و گران‌تر این شارژرها را خریداری کنید، ممکن است که مجهز به قطع کن باشد، البته در این صورت هم کل باتری‌ها از یک جریان مستقیم بهره می‌برند. زمانی که شارژر قطع کن ندارد می‌توانید با توجه به باتری، به صورت دستی، زمان مورد نیاز برای شارژر کردن آن را محاسبه کنید. ناگفته نماند که این شارژرها کارایی باتری‌ها را کم می‌کنند.    

شارژر سریع

اساسا اگر گشتی در بازار بزنید شارژرهای متفاوتی را مشاهده می‌کنید که یکی از آن‌ها شارژرهای سریع هستند. همان گونه که از نام این شارژرها مشخص است فرآیند شارژر را به سرعت انجام می‌دهند. در واقع فرآیند شارژ این باتری‌ها 10 ساعت طول می‌کشد که نسبت به سایر شارژرها این زمان کمی است. در واقع با استفاده از این شارژرها مدت زمان شارژر را می‌توان کاهش داد یعنی زمان شارژ تقریبا نصف می‌شود. فراموش نکنید که با استفاده از این شارژرها، کارایی و کیفیت باتری کاهش می‌یابد؛ بنابراین اگر نیازی نیست که باتری را به صورت روزانه شارژ کنید، لازم نیست از این نوع شارژرها استفاده کنید.  

◀️◀️ پیشنهاد مطالعه : علت شارژ نشدن جارو شارژی

شارژر خورشیدی

اصولا یکی دیگر از انواع شارژر باتری‌هایی که در بازار موجودند، شارژرهای سولار یا همان خورشیدی هستند. لازم است بدانید که این نوع شارژرها معمولا قادرند که انرژی کمی را تولید کنند. شارژرهای خورشیدی برای عملکرد خودشان به نیاز دارند که در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند. اگر این شارژرها برای باتری‌ها جای مخصوصی نداشته باشند، نور خورشید باتری‌ها را خراب می‌کند؛ بنابراین برای شارژ کردن باتری‌های کوچک، استفاده از این شارژرها را توصیه نمی‌کنیم. همان گونه که از نام این باتری‌ها مشخص است با نور خورشید باتری را شارژ می‌کنند یعنی در طول شب در حالت دشارژ هستند و در طول روز در حالت شارژ هستند.   

 

✏️پیشنهادات خود را درباره مقاله انواع شارژر باتری با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید