دسته‌بندی نشده

نحوه شارژ باتری سکه ای

نحوه شارژ باتری سکه ای

نحوه شارژ باتری سکه ای

برای آشنا شدن با این نوع باتری همراه مبین باتری باشید.

به باتری‌های منفردی که معمولا یک بار مصرف هستند باتری سکه‌ ای می‌گویند. این باتری‌ها از لیتیوم و یا روی ساخته می‌شوند. اساسا پس از تمام شدن شارژ باتری‌های سکه‌ ای شاید فکر کنید، لازم است که آن را دور بیاندازید و یک باتری جدید را خریداری کنید. در صورتی که این گونه نیست این روزها باتری‌های قابل شارژ سکه‌ای در بازار موجوند که پس از اتمام شارژ شما می‌توانید برای شارژ مجدد آن‌ها اقدام کنید.

این باتری‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که از ظرفیت کمتری نسبت به باتری‌های یک بار مصرف برخوردارند. این باتری‌ها برای اتصال یک نگهدارنده و یا برای برچسب‌های لحیم به منظور اتصال دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از تجهیزات که دارای فضای باتری هستند، در صورت داشتن ولتاژ از باتری‌های یک بار مصرف یا باتری قابل شارژ استفاده می‌شود.

اساسا یک دستگاه کوچک معمولی در هنگام قطع برق می‌تواند که به صورت دائمی از سیستم این باتری‌ها تغذیه کند. برای مثال می‌توان به بسیاری از کنترلرهای گرمایش مرکزی اشاره کرد که اطلاعات مشابه را در حافظه فرار خود ذخیره می‌کنند و در هنگام قطعی برق از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کنند. این باتری ‌ها دارای یک کد عددی به همراه حروف مختلف همچون باتری VL2032 است.

باتری‌های قلیایی در اندازه باتری‌های سکه‌ای ساخته می‌شوند که ولتاژ و ظرفیت کمتری نسبت به باتری‌های لیتیوم و نقره دارند و در حقیقت پر هزینه‌تر هم هستند. 

نحوه شارژ باتری سکه‌ ای

تمامی انواع باتری‌ لیتیوم یون عملکردی بر اساس حرکت یون لیتیومی دارند در واقع این یون‌ها در هنگام شارژ شدن باتری به یک طرف حرکت می‌کنند. در هنگام تخلیه باتری برای تامین برق خلاف جهت قبلی حرکت می‌کنند.

در واقع باتری‌های قابل شارژ را می‌توان دوباره شارژ کرد. این کار با وصل کردن یک ضبط کننده IC به یک پریز برق متناوب با استفاده از آداپتور برق متناوب USB انجام می‌شود، که در این صورت باتری را می‌توان شارژ نمود.

انجام این کار برای زمانی مفید است که می‌خواهید یک مدت زمان طولانی ضبط را انجام دهید. زمانی که برای اولین بار از ضبط کننده باتری استفاده می‌کنید و یا این که پس از استفاده نکردن از ضبط کننده IC در یک زمان مشخص، استفاده می‌کنید؛ لازم است که باتری را به صورت مداوم شارژ کنید تا کلمه “ّFULL” در صفحه نمایش داده شود.

🟥دقت کنید که در حدود 2 ساعت و 30 دقیقه شارژ باتری کاملا تخلیه می‌شود. البته این تقریب برای زمانی است که در دمای معمولی اتاق نیروی باتری که تخلیه شده است به حالت نیروی باتری کاملا پر شارژ شود. که این مسئله با توجه به شرایط باتری و نیروی باقی مانده کاملا متفاوت خواهد بود.

اساسا این کار زمانی که دمای باتری پایین است، به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد و یا این که باتری در حین شارژ است و شما داده‌ها را به ضبط کننده IC انتقال می‌دهید به مدت زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. 

✅ در واقع اگر در زمان اتصال ضبط‌کننده IC به صورت مستقیم به آداپتور برق متناوب USB با مشکل مواجه شدید، می توانید که از کابل پشتیبان اتصال USB ضمیمه استفاده نمایید.

✅ اهرم لغزنده USB ضبط‌کننده IC را لغزانده و سپس رابط USB را به آداپتور برق متناوب متصل کنید.  

8 نکته مهم برای شارژ مجدد

نکته‌هایی که برای شارژ مجدد باتری سکه‌ ای باید رعایت شود

در هنگام شارژ مجدد باتری‌ها لازم است که نکات زیر را رعایت کنید تا باتری و یا داده‌ها آسیب نبینند.

  • حتما یک آداپتور برق متناوب یو اس بی را به یک پریز برق متناوب متصل کنید.
  • توجه کنید زمانی که باتری شارژ می‌شود، نشانگر باتری علامت () را به صورت انیمیشن به نمایش می‌گذارد.
  • می‌توانید در هگام شارژ باتری از ضبط کننده IC استفاده کنید.
  • دقت کنید که نمی‌توانید باتری را در حین پخش با استفاده کردن از بلندگوهای داخلی شارژ نمایید.
  • در هنگام ضبط نشانگر بکارگیری روشن خواهد شد و یا این که به رنگ قرمز چشمک می‌زند. یا این که داده دسترسی (نشانگر بکارگیری) به رنگ نارنجی چشمک می‌زند.
  • به این نکته توجه کنید که ضبط کننده IC به هیچ عنوان نباید از آداپتور برق متناوب یو اس بی متصل به برق متناوب، متصل یا جدا شود.
  • یا آداپتور برق متناوب یو اس بی متصل به ضبط کننده IC نباید از پریز برق متناوب، متصل شود و یا جدا شود. در صورت انجام این کار به داده‌ها آسیب می‌رسد.
  • زمانی که FM در حال ضبط است و یا در حال گوش کردن به آن هستید، اصلا نمی‌توانید که باتری را شارژ کنید.

نتیجه پایانی

📌 لازم است بگوییم که به هیچ عنوان باتری‌های سکه‌ای را در دسترس کودکان خود قرار ندهید لذا این کار بسیار خطرناک است و ممکن است که کودک باتری سکه‌ ای را به دهان بگذارد و آن را ببلعد. این کار ممکن است سوختگی داخلی شدید برای او به وجود بیاورد و یا این‌ که آسیب جدی‌تری همچون مرگ را برای او در پی داشته باشد.    

📌8 نکاته مربوط به نحوه شارژ باتری سکه ای


✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *