قبل از نحوه شارژ باتری سکه‌ای بایستی با ساختار و تکنولوژی استفاده شده برای طراحی این باتری‌ها آشنا باشید. باتری‌های سکه‌ای معمولا به صورت تکی و یک‌بار مصرف هستند که برای ساختن آن‌ها از تکنولوژی لیتیومی استفاده می‌کنند. این روزها می‌توان به احیای باتری سکه‌ای پرداخت و نیازی نیست پس از تخلیه کامل شارژ آن‌ها را دور بی‌اندازید.

شارژ کردن باتری سکه‌ای یا جریان‌دهی باتری سکه‌ای روش خاص خود را دارد بنابراین برای این که بتوان باتری را شارژ کرد بایستی باتری سکه‌ای قابل شارژ را خریداری کنید. این باتری‌ها سایزهای مختلفی دارند که ظرفیت آن‌ها کمتر از باتری‌های یک‌بار مصرف است.

به هدف اتصال دائم از این باتری‌ها برای اتصال یک نگهدارنده و برچسب‌های لحیم استفاده می‌شود. در بیشتر وسایلی که فضایی برای باتری در نظر گرفته شده است در صورت وجود ولتاژ از باتری‌های قابل شارژ یا یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند. زمان قطع شدن جریان برق یک دستگاه کوچک می‌تواند که به صورت دائمی از باتری تغذیه کند. برای مثال کنترلرهای گرمایش مرکزی که اطلاعات مشابه را در حافظه فرار ذخیر می‌کند، از این سیستم (باتری‌های شارژی یا یک‌بار مصرف) استفاده می‌کند.

مبین باتری - باتری

روی باتری‌های سکه‌ای اعداد و حروفی ذکر شده که تکنولوژی ساخت، قطر و ضخامت درج شده است. باید بدانید ولتاژ و ظرفیت باتری‌های قلیایی نسبت به نقره و لیتیومی کمتر است اما هزینه نهایی آن بیشتر خواهد بود. بنابراین در انتخاب نوع باتری دقت زیادی را صرف کنید. 

با روش تست باتری سکه‌ای می‌توان به کامل شارژ شدن این باتری‌ها پی برد و یا این که با جوشاندن باتری سکه‌ای آن را احیا کرد. باتری‌های مختلف را با روش‌های مختلف می‌توان شارژ کرد برای مثال موارد زیر را می‌توان نام برد:

» چگونه باتری ساعت را شارژ کنیم؛

» چگونه باتری سکه‌ای را شارژ کنیم؛

» چگونه باتری ریموت را شارژ کنیم؛

نحوه شارژ باتری سکه‌ ای

تمامی انواع باتری‌ لیتیوم یون عملکردی بر اساس حرکت یون لیتیومی دارند در واقع این یون‌ها در هنگام شارژ شدن باتری به یک طرف حرکت می‌کنند. در هنگام تخلیه باتری برای تامین برق خلاف جهت قبلی حرکت می‌کنند.

در واقع باتری‌های قابل شارژ را می‌توان دوباره شارژ کرد. این کار با وصل کردن یک ضبط کننده IC به یک پریز برق متناوب با استفاده از آداپتور برق متناوب USB انجام می‌شود، که در این صورت باتری را می‌توان شارژ نمود.

انجام این کار برای زمانی مفید است که می‌خواهید یک مدت زمان طولانی ضبط را انجام دهید. زمانی که برای اولین بار از ضبط کننده باتری استفاده می‌کنید و یا این که پس از استفاده نکردن از ضبط کننده IC در یک زمان مشخص، استفاده می‌کنید؛ لازم است که باتری را به صورت مداوم شارژ کنید تا کلمه “ّFULL” در صفحه نمایش داده شود.

🟥دقت کنید که در حدود 2 ساعت و 30 دقیقه شارژ باتری کاملا تخلیه می‌شود. البته این تقریب برای زمانی است که در دمای معمولی اتاق نیروی باتری که تخلیه شده است به حالت نیروی باتری کاملا پر شارژ شود. که این مسئله با توجه به شرایط باتری و نیروی باقی مانده کاملا متفاوت خواهد بود.

اساسا این کار زمانی که دمای باتری پایین است، به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد و یا این که باتری در حین شارژ است و شما داده‌ها را به ضبط کننده IC انتقال می‌دهید به مدت زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. 

✅ در واقع اگر در زمان اتصال ضبط‌کننده IC به صورت مستقیم به آداپتور برق متناوب USB با مشکل مواجه شدید، می توانید که از کابل پشتیبان اتصال USB ضمیمه استفاده نمایید.

✅ اهرم لغزنده USB ضبط‌کننده IC را لغزانده و سپس رابط USB را به آداپتور برق متناوب متصل کنید.

مبین باتری - باتری

نکته‌هایی که برای شارژ مجدد باتری سکه‌ ای باید رعایت شود

در هنگام شارژ مجدد باتری‌ها لازم است که نکات زیر را رعایت کنید تا باتری و یا داده‌ها آسیب نبینند.

  • حتما یک آداپتور برق متناوب یو اس بی را به یک پریز برق متناوب متصل کنید.
  • توجه کنید زمانی که باتری شارژ می‌شود، نشانگر باتری علامت () را به صورت انیمیشن به نمایش می‌گذارد.
  • می‌توانید در هگام شارژ باتری از ضبط کننده IC استفاده کنید.
  • دقت کنید که نمی‌توانید باتری را در حین پخش با استفاده کردن از بلندگوهای داخلی شارژ نمایید.
  • در هنگام ضبط نشانگر بکارگیری روشن خواهد شد و یا این که به رنگ قرمز چشمک می‌زند. یا این که داده دسترسی (نشانگر بکارگیری) به رنگ نارنجی چشمک می‌زند.
  • به این نکته توجه کنید که ضبط کننده IC به هیچ عنوان نباید از آداپتور برق متناوب یو اس بی متصل به برق متناوب، متصل یا جدا شود.
  • یا آداپتور برق متناوب یو اس بی متصل به ضبط کننده IC نباید از پریز برق متناوب، متصل شود و یا جدا شود. در صورت انجام این کار به داده‌ها آسیب می‌رسد.
  • زمانی که FM در حال ضبط است و یا در حال گوش کردن به آن هستید، اصلا نمی‌توانید که باتری را شارژ کنید.

نتیجه پایانی

📌 لازم است بگوییم که به هیچ عنوان باتری‌های سکه‌ای را در دسترس کودکان خود قرار ندهید لذا این کار بسیار خطرناک است و ممکن است که کودک باتری سکه‌ ای را به دهان بگذارد و آن را ببلعد. این کار ممکن است سوختگی داخلی شدید برای او به وجود بیاورد و یا این‌ که آسیب جدی‌تری همچون مرگ را برای او در پی داشته باشد.

📌8 نکته مربوط به نحوه شارژ باتری سکه‌ای


✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به روز رسانی در تاریخ 31 مرداد 1401

دیدگاهتان را بنویسید