معرفی باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر

باتری ‌های قابل شارژ بر اساس ساختار شیمیایی انان و سیکل شارژی به دو دسته بسیار عامه تقسیم می شوند.

✔️ باتری لیتیوم یون Li-Io 

✔️ باتری‌ لیتیوم پلیمر Li-Po هستند.

این دو مدل باتری، سبک بوده و قابلیت اطمینان بالایی را دارند. از این رو در زندگی روزمره ی ما در بسیاری از گجت‌ ها به کار گرفته شده اند. از موبایل، و لپ تاپ و نیز پاور بانک، و همینطور دستگاه‌ های پزشکی قابل حمل، تبلت و غیره همگی بسته به نوع کاربرد انان، از یکی از این دو مدل باتری، استفاده می‌کنند.

باتری لیتیوم یون Li-Io

باتری‌ لیتیوم یون ظرفیت انرژی بالایی داشته و به نسبت انرژی خروجی از قیمت مقرون به صرفه‌ تری در مقایسه ی با باتری ‌های لیتیوم پلیمری برخوردار است. اما باتری لیتیوم یونی عمر کوتاه ‌تری را داشته و اگر سیکل شارژ ان درست رعایت نشود و یا پس از مدتی شارژ نشوند، سلول مربوطه، خراب خواهد شد. به همین دلیل، نسبت به زمان شارژ شدن بسیار حساس هستند. به تازگی مصرف این نوع باتری‌ در ساخت پاور بانک بسیار رواج یافته است. از مدل‌ های پر مصرف این باتری لیتیومی، نوع ۱۸۶۵۰ می باشد.

باتری لیتیوم یون ۱۸۶۵۰ در دستگاه ‌های متنوعی از جمله: جارو برقی شارژی و دوربین‌ های DSLR و دستگاه ریش تراش و نیز فلزیاب ‌های صنعتی ، تلفن بی سیم خانگی و دستگاه واکی تاکی صنعتی و همینطور نظامی و … به کار می رود. برخی از انان مدل  Li-Ion 18650 را استفاده می‌کنند. این باتری ظاهری شبیه به استوانه را داشته، ولی ابعاد ان، با باتری قلمی معمولی تفاوت دارد.

باتری لیتیوم پلیمر Li-Po

باتری‌ لیتیوم پلیمر، توانایی تولید در ابعاد و ضخامتی مانند کارت اعتباری را دارد. البته این مدل باتری، به اشکال مختلفی ساخته می‌شود. ساختار متخلخل شیمیایی باتری لیتیوم پلیمر، سبب شده تا ولتاژ تخلیه ی 3.7 ولت و ولتاژ شارژ 4.2 ولتی داشته باشند. این نوع باتری ‌ها علاوه بر ایمن بودن، وزن کمتری نیز دارند.

مزایای باتری لیتیوم پلیمر

مزیت های باتری لیتیوم پلیمر عبارت است از:

✔️این باتری سطح خود دشارژ پایینی داراست.
✔️ این باتری ها بسیار سبک هستند.
✔️ باتری ‌های لیتیوم پلیمر، در اشکال متنوعی در دسترس هستند.
✔️ این باتری ها بازدهی بهتر در دما های بالا و پایین دارند.
✔️ مناسب برای موبایل و دستگاه های پردازشگر همراه هستند.
✔️ ظرفیت مختلف بسته به نوع باتری و بیشتر از لیتیوم-یون استاندارد
✔️ عمر شارژ/دشارژ انان ۳۰۰ تا ۴۰۰ مرتبه برای حداکثر بازدهی است.
✔️ دمای شارژ ۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد دارند.
✔️ کاهش عمر در انبار کمتر از 0.1 درصد در هر ماه
✔️ دمای انبار منفی۲۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد
✔️ سبک تر از باطری های ثانویه نیکِلی با (نیکل-کادمیوم و نیکل-متال)
✔️ میتونه در اشکال مختلف ساخته بشه

باتری‌های لیتیوم پلیمری کمی بعد از همتا های لیتیوم یونی خود به بازار ورود پیدا کرد. انان اساسا اجزای مشابه زیادی را با باتری‌ های لیتیومی دارند. تفاوت اصلی انان در ماده جداساز ان است، یعنی ماده ای که از درون ان یون ها بین دو الکترود حرکت می کند.

در باتری‌ لیتیوم پلیمر، ماده جداساز از پلیمر میکرو متخلخل تشکیل شده، که در یک ژل الکترولیتی پوشانده شده است.
در این مورد، جداساز به مثابه یک کاتالیزور در تمام فرایند شیمیایی عمل می کند. مثل باتری‌ لیتیوم یونی، این نیز، نیاز به یک مدار محافظ، برای حصول اطمینان از این که ولتاژ و جریان در محدوده امن قرار دارد، دارد. اما علی رقم همتای خود، باتری لیتیوم پلیمر نیاز به محفظه و یا قابی فلزی ندارد.


👈🏻 پیشنهاد مطالعه: از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است؟


معایب باتری لیتیوم پلیمر

معایب باتری لیتیوم پلیمر عبارت است از:

🔴 به طور ویژه طراحی شده برای شارژ شدن داخل دستگاه است نه یک شارژر بیرونی و مجزا
🔴 باتری لیتیوم پلیمر چگالی انرژی پایینی را دارا هست
🔴 باتری لیتیوم پلیمر گران قیمت هست
🔴 باتری‌ های لیتیوم پلیمر عمر مفید کوتاه ‌تری را دارند
🔴 باتری های لیتیوم پلیمر توسط کاربر قابل تعویض نیستند.


سلول‌های لیتیوم پلیمر مشکلات مشابهی را با سایر سلول‌ های لیتیوم یون دارند. این امر به این معنی است که، شارژ بیش ‌از حد، تخلیه بیش ‌از حد، دمای بالا و نیز اتصال کوتاه شدن، ضربه و همینطور نفوذ می‌تواند باعث خرابی شدن ‌اساسی، شامل: پاره شدن کیسه شامل سلول‌ ها، نشت الکترولیت و نیز اتش‌سوزی گردد. تمامی سلول ‌های لیتیوم یون در سطح های بالای میزان شارژ (SOC) یا شارژ بیش‌ از حد، به خاطر تبخیر جزئی، منبسط خواهند شد.

این امر می‌تواند سبب جدا شدن ورقه‌ ها و در نتیجه، تماس نامناسب بین لایه ‌های سلول شده و قابلیت اطمینان و نیز چرخه ی عمر سلول را کاهش بدهد. این مشکل در سلول‌های لیتیوم پلیمر بسیار ملموس بوده و این سلول‌ ها به دلیل عدم وجود قاب مستحکم منبسط خواهند شد.

خرید انواع باتری

تفاوت باتری لیتیوم یونی و نیز باتری لیتیوم پلیمری از نظر ایمنی


باتری لیتوم یون به خاطر مایع بودن، در فشار و یا دمای بالا، به راحتی اشتعال پذیر و قابل انفجار است، اما باتری لیتیومی به دلیل استفاده از پوشش ورق الومینیومی خارجی و نیز جامد بودن الکترولیت ان ایمنی بالاتری را در فشار و نیز دمای بالا داشته، ولی همچنان این باتری به ضربه و دمای بالا به شدت حساس بوده و نمی توان ان را کاملا ایمن شناخت.

با این ‌وجود همان ‌طور که هرکسی احتمال دارد داستان اخیر برند و نام تجاری معروف یک شرکت تلفن همراه، که وجودش در پرواز های هواپیمایی ممنوع است، را شنیده باشد، می‌داند که باتری ‌های لیتیوم یون به شکل ذاتی بی ‌ثبات اند، و با گذر زمان کهنه شده و به‌طور بالقوه خطرناک می باشند. اگر حائلی که باعث جدایی الکترود های مثبت و منفی می‌شود، شکسته بشود، رخداد یک واکنش شیمیایی ممکن است منجر به بروز احتراق و اتش‌سوزی بشود.

با توجه به اینکه باتری ‌های لیتیوم یون در شاخه ‌ی لوازم الکترونیکی مصرفی، محبوب ‌تر شده ‌اند، شرکت‌ها تلاش کرده ‌اند تا با حذف برخی قسمت ‌ها هزینه‌ های خود را کاهش بدهند. باتری‌ باکیفیت، کاملا ایمن است، پس به هنگام خرید دقت فرمایید؛ شما بایستی همیشه هنگام خرید برند های ناشناخته و یا محصولات بی‌ نام، مراقب باشید و مضرات و خطرهای احتمالی را مدنظر قرار دهید.

اگر یک گوشی هوشمند با قابلیت ‌ها و ویژگی‌ های زیاد، باتری ای مناسب با عمر خوبی را نداشته باشد، صرفا مثل یک اسباب بازی گران قیمت است. هر چند در گذشته تولیدکنندگان، در غفلت از این جنبه از دستگاه‌ هایی که تولید کردند مقصر بودند، اما اکنون شرایط بهتر شده و تحقیقات زیادی بر روی نوع باتری که قرار است گوشی را تامین شارژ بکند، در حال انجام است.


👈🏻 پیشنهاد مطالعه: باتری سکه ای قابل شارژ


مقایسه باتری لیتیم یون و لیتیوم پلیمر

هر دو نوع باتری لیتیومی خیلی زیاد پرطرفدار بوده و در دنیای امروزی، در اکثر تلفن های همراه استفاده می شوند. باتری لیتیوم یون، برای بیشتر گوشی های عادی و نیز لول پایین عالی بوده، درحالی که باتری لیتیوم پلیمر، برای گوشی های پریمیوم، با بدنه ای باریک و نیز شیک انتخاب مناسبی خواهد بود.


هیچ کدام یک از این باتری ‌ها در شکل فعلی انان، نمی توانند جایگزینی برای یکدیگر باشند. استفاده و شارژ معقول، بهترین شکل برای اطمینان از این است که، باتری موبایل شما بدون هیچ اختلالی گوشی تان را شارژ خواهد کرد.
بیشتر باتری ‌های لیتیوم یون، برخلاف مدل های قدیمی تر انان، شامل یک کنترل کننده الکتریکی بوده که جریان تخلیه شارژ و قدرت شارژ را تنظیم خواهد کرد تا باتری ‌ها زیادی داغ و یا همینطور منفجر نشوند.


اصلی ترین تفاوت فاحش بین باتری ‌های لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر، تفاوت در الکترولیت شیمایی بین قطب و منفی انان است.
هم باتری لیتیومی و هم باتری لیتیوم پلیمر، مزایا و نیز معایب خودشان را دارا هستند. معمولا، مزیت باتری‌ لیتیومی این است که چگالی شارژ بالاتری دارشته و فاقد چیزی هستند که اثر حافظه گفته می شود، که با این اثر باتری‌ ها با گذر زمان سخت تر شارژ خواهند شد و مزیت دیگر ان این بوده که نسبت به باتری‌ های لیتیوم پلیمری هزینه کمتری را نیز دارند.
با بررسی های انجام گرفته می توان فهمید که باتری های لیتیوم یونی، می توانند برتری نسبی ای نسبت به نوع پلیمری ان داشته باشند.


نتیجه گیری

📝در این مقاله آشنا شدید با:

📌 هردو باتری دارای قابلیت های بالایی هستند که باتوجه به کاراییشان مورد استفاده قرار  می‌گیرند.


✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید