سولفات باتری چیست

شاید از خودتان بپرسید که سولفات باتری چیست؟ جای خوبی آمده‌اید پاسخ این سوال پیش ماست. یکی از رایج‌ترین مسائلی که برای باتری‌های ماشین ممکن است به وجود بیاید سولفاته شدن باتری است. باتری‌هایی که در ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نقش و وظیفه بسیار مهمی دارند.

با توجه به این مسئله لازم است که حتی الامکان از سولفاته شدن آن پیشگیری کنیم؛ لذا سولفاته شدن باتری موجب می‌شود تقریبا 50% از عمر مفید باتری کم شود و باتری زودتر خراب شود. با آزاد شدن گازهای هیدروژن از باتری با مواد زائد و یا بسیاری از آلاینده‌های خارجی همچون گرد و غبارها واکنش شیمیایی می‌دهند؛ که این واکنش شیمیایی باعث می‌شود که در اطراف باتری، رسوبات جمع شود. معمولا به این رسوبات تشکیل شده “سولفاته شدن” می‌گویند. 

به عبارت ساده‌تر سولفاته شدن یک نوع واکنش است که بین آب و بخار انجام می‌شود و منجر می‌شود در عملیات برق رسانی خودرو اختلالاتی به وجود بیاید، و با گذشت زمان باتری ضعیف می‌شود و در نهایت به صورت کامل از بین می‌رود. در هنگام تولید جریان در باتری اسید سولفوریک با ورق‌های سربی داخل باتری واکنش انجام می‌دهد. زمانی که باتری در حال تخلیه شدن باشد، سولفات موجود در آن روی ورق‌های سربی جمع می‌شود و در پی آن باتری توانایی تولید جریان برق را از دست خواهد داد.              

فروشگاه مبین باتری
برای مشاهده جدیدترین انواع باتری برروی دکمه زیر کلیک نمایید
مبین باتری

علت سولفاته شدن باتری

برخی از علت‌های سولفاته شدن باتری عبارت‌اند از:

  1. همان گونه که قبل‌تر گفتیم علت اصلی سولفاته شدن باتری‌ها این است که با آزاد شدن گازهای هیدروژن از باتری با مواد زائد و یا بسیاری از آلاینده‌های خارجی همچون گرد و غبارها واکنش شیمیایی می‌دهند؛ که این واکنش شیمیایی باعث می‌شود که در اطراف باتری، رسوبات جمع شود، که دلیل اصل سلفاته شدن باتری است.
  2. در بسیاری از موارد ممکن است که باتری بیشتر از حد خودش کار کرده باشد و این مسئله منجر به تولید اسید سولفوریک شده باشد؛ با گذشت زمان رسوبات تشکیل می‌شوند و باتری دچار سولفاته شدن می‌شود.
  3. گاهی اوقات وجود بخار آب و آب باعث می‌شود که سر باتری به سولفاته دچار شود؛ برای جلوگیری از این مسئله می‌توانید پس از شست و شوی ماشین، مطمئن شوید که محل اتصال باتری به کابل مثبت و منفی کاملا خشک است. روش دیگر برای جلوگیری از سولفاته شدن این است که از درپوش‌های لاستیکی روی سر باتری استفاده کنید.

مشاهده جدیدترین انواع:  باتری پاناسونیک، باتری دوراسل 

انواع سولفاته شدن باتری

معمولا سولفاته شدن باتری به دو صورت برگشت پذیر و دائمی انجام می‌شود هر کدام از آن‌ها طی فرآیندهای خاصی انجام می‌شوند و در شرایط خاصی انجام می‌شوند. در ادامه به صورت کامل آن‌ها را بررسی و شرح می‌دهیم تا بیشتر با این دو روش آشنا شوید:

برگشت پذیری (یا سولفات نرم)

زمانی که یک باتری را مرتبا و زود زود سرویس کنید، با اعمال کردن بار اضافی به آن، به صورت کامل باتری شارژ می‌شود و به صورت یک جریان تنظیم شده به اندازه 200 میلی‌ آمپر، سولفاته نرم و یا برگشت پذیر به وجود می‌آید که قابل اصلاح هم می‌باشد. در این صورت ولتاژ پایانه موجود در باتری به اندازه 24 ساعت از 2.50 تا 2.66 ولت بر سلول (15V , 16V در یک بلوک مونو 12V) مجاز خواهد بود و حتی افزایش می‌آید. اصولا افزایش دمای موجود در باتری به 50 الی 60 درجه سانتی‌گراد  یعنی 140-122 F0، به حل شدن کریستال‌ها کمک بیشتری خواهد کرد.

دائمی (یا سولفات سخت)

و اما سولفات سخت و یا دائمی هنگامی ایجاد می‌شود که باتری در مدت زمان هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها در وضعیت شارژ کم قرار داشته باشد. زمانی که باتری دچار این شکل از سولفاته شدن شود، نمی‌توان به هیچ شکلی آن را حل کرد و یا حتی ترمیم نمود. با این وجود در بسیاری موارد می‌توان که باعث عملکرد بهتر این سولفاته‌ها شد. شاید تعجب کنید اما در بسیاری از باتریهای جدید ساخت، اسید سرب پس از قرار گرفتن در ولتاژ کم از چند هفته، دیده شده که برخی از سولفاته‌ها را می‌توان به صورت کامل ترمیم نمود.

 البته در این مسئله عوامل دیگری هم ممکن است که دخیل باشند.  برای این که متوجه شوید باتری اسید سرب قابل بازیابی هست یا خیر؟ می‌توانید به منحنی تخلیه ولتاژ نگاه کنید؛ زمانی که باتری کاملا شارژ شده باشد و ولتاژ پایدار را در تخلیه نگهدارد، ممکن است که بتوان بیشتر از زمانی که مقدار ولتاژ به سرعت کم شود، آن را مجددا فعال نمود.

اصولا برای معکوس کردن و یا جلوگیری از سولفاته شدن باتری‌ها، چندین شرکت دستگاه‌های ضد سولفاته را ارائه خواهند داد که در ترمینال‌های باتری‌ها پالس‌هایی را اعمال می‌کنند. این فناوری‌های موجود موجب می‌شوند که سولفاته کاهش بیابد و در نهایت باتری سالم بماند. نا گفته نماند امکان معکوس کرن به صورت یکباره وجود ندارد چرا که یک روش غیر علمی و مبتنی بر تجربه است.            

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

باتری سالم و سولفات

روش تمیز کردن سولفاته باتری

پس از این که باتری دچار سلفاته شدن می‌شود و یا این که جرم می‌گیرد لازم است که در جهت تمیز کردن آن اقدامات مختلفی را انجام دهید. تمیز کردن باتری کار خیلی راحت و ساده‌ای خواهد بود؛ در واقع می‌توان با استفاده از محلول‎های ساده سر باتری را نسبت به روز اول هم تمیزتر کنید. اصولا با محلول آب و جوش شیرین، مرتبا سر باتری‌ها را شست و شو دهید و از سولفاته شدن آن تا حد ممکن جلوگیری کنید. 

برای انجام این کار لازم است که به اندازه یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را در لیوان آب حل نمایید و سپس با استفاده از مسواک و یا برس، سر باتری را تمیز کنید. پس از پایان کار لازم است که قسمت‌های مورد نظر را کاملا خشک کنید. البته برای جلوگیری از سولفاته شدن یک راه دیگر وجود دارد یعنی پایه‌های دو قطب مثبت و منفی باتری (دقیقا همان جایی که با دروش در تماس است) را با گریس چرب نمایید و به اندازه کمی مایع ظرفشویی روی آن ریخته تا از سولفاته شدن به خوبی جلوگیری نمایید. البته آسان‌ترین کار این است که یک سرپوش لاستیکی را از بازار خریداری کنید و با استفاده از آن از سولفاته شدن باتری جلوگیری کنید.   

نحوه جلوگیری از سولفاته شدن باتری

اصولا زمانی که سولفاته روی باتری ایجاد می‌شود، روی سیم‌های حامل جریان برق فشار می‌آید که در این صورت قسمت‌هایی از آن ممکن است که ذوب شود و یا این که دچار سوختگی شود. البته در بسیاری از موارد این مسئله دچار آتش سوزی هم می‌شود. بنابراین لازم است که در انواع باتری‌ها این مورد در نظر گرفته شود و حتی الامکان از آن پیشگیری نمود. در جهت پاک کردن و تمیز کردن باید سر باتری کاملا شست و شو داده شود و در نهایت به صورت کامل خشک شوند. 

همان گونه ک قبل‌تر اشاره کردیم برای جلوگیری و پیشگیری از سولفاته شده باید یک پوشش لاستیکی را روی سر باتری قرار دهید. و یا این که با استفاده از محلول آب و جوش شیرین که در بالا توضیح دادیم سولفاته باتری را از بین ببرید. روش بعدی استفاده از گریس است که در این روش لازم است پایه قطب‌ها را با گریس خریداری شده کاملا چرب کنید و سپس روی آن کمی مایع ظرفشویی بریزید که تا به اندازه کافی از سولفاته شدن باتری ماشین جلوگیری شود.

در این مطلب تلاش کردیم به سوال سولفات باتری چیست پاسخ دهیم و امیدوارم این مطلب موثر واقع شده باشد.   

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید