تشخیص باتری قلمی سالم: در حال حاضر دستگاه‌ها اغلب از باتری‌های لیتیومی که قابلیت شارژ دارند استفاده می‌‌نمایند، اما کماکان نیز دستگاه‌هایی در اطراف‌ ما یافت می‌شوند، که به باطری‌های AA معمولی نیاز دارند، همچون ریموت کنترل‌ها، ماشین حساب‌ها و دسته‌های بازی. باتری یک نوع منبع برای انرژی پتانسیل الکتریکی بوده که می‌تواند انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. این انرژی را می‌توان از قطب‌های باتری دریافت نمود.

  به قطب مثبت باتری، آند باتری و به قطب منفی آن کاتد گفته می‌شود. در حقیقت باتری‌ها با گذشت زمان ضعیف شده و تبدیل به زباله می‌شوند. ۳ میلیارد باتری به صورت سالانه مختص اسباب بازی‌ها و ابزارهای دیجیتالی مورد مصرف قرار می‌گیرند. حتی باتری‌های با امکان شارژ مجدد، بیش از اندازه درون زباله‌ها دفن می‌گردند. خطر حقیقی در ارتباط با باتری‌های نیکل کادیوم بوده که به دلیل آسیب‌های زیست محیطی عنصر کادیوم در اروپا، استفاده از آن دچار ممنوعیت شد.

  به همین دلیل برای کاهش زیان‌های ناشی از باتری قلمی می‌بایست از آن‌ها به شکل مطلوبی استفاده نمود تا بر طول عمر باتری‌ها افزوده شود. یکی از روش‌هایی که به کار گرفته می‌شود، تست باتری با زبان است. چنانچه انتهای باتری زبان زده شود و یک شوک کوچک وارد نماید، بیانگر این است که باتری سالم بوده و کماکان قابل استفاده است. البته اشکالی که این راهکار دارد این است که برای تمامی باتری‌ها مناسب نمی‌باشد.

نحوه تست باتری قلمی با پرتاپ

  هنگامی که باتری یک ابزار همچون ساعت روی دیوار تخلیه می‌شود، به طور معمول چندین باتری قدیمی در کمدها وجود دارد که مشخص نیست کدام یک از آن‌ها قابل استفاده بوده و کدام یک به پایان عمر خود رسیده است. به منظور تشخیص باتری‌های سالم که قدیمی هستند، روش ساده‌ای وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. مناسب‌ترین روش برای کسب اطلاع از این مسئله، به کارگیری دستگاه تست باتری است که به کاربر اطلاع می‌دهد باتری چه میزان توان دارد، اما به طور معمول دسترسی به این گونه دستگاه‌ها برای همگی امکان‌پذیر نیست.

  راهکاری که تقریبا برای کلیه باتری‌ها مفید است و با دقت مطلوبی میزان سلامت باتری را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهد، انداختن باتری می‌باشد. باتری که سالم است را چنانچه به زمین بیاندازید، پس از برخورد با زمین، بلند نمی‌شود. اما باتری‌های تخلیه شده، بعد از برخورد با زمین همچون توپ مجدد به هوا بلند خواهند شد. داخل باتری‌های سالم ماده‌ای تحت عنوان زینک متال وجود داشته و در باتری‌های سالم یک نوع سنگینی ایجاد می‌کند که اجازه بلند شدن باتری بعد از برخورد با زمین نمی‌دهد.

  هنگامی که الکتریسیته توسط باتری تولید شده و به اصطلاح تخلیه می‌شود، زینک متال به زینک اکسید تبدیل شده و همین مسئله موجب می‌شود تا داخل باتری همچون فنر عمل نموده و بعد از برخورد با زمین مجدد به هوا می‌پرد.

فروشگاه مبین باتری
برای مشاهده جدیدترین انواع باتری برروی دکمه زیر کلیک نمایید
مبین باتری

تست انواع تست باتری قلمی، کتابی، نیم قلم و.. با مولتی متر

  به کارگیری این روش به منظور ارزیابی باتری‌های قلیایی و غیرقلیایی بسیار مفید خواهد بود و می‌تواند برای انواع گوناگون باتری‌ها همچون باتری‌های غیر قلیایی، ۹ ولت، مدل‌های C و D فعالیت می‌کند. علاوه بر این چنانچه نمی‌توان با راه پیشین شرایط باتری را تشخیص داد این راهکار مفید است. به کارگیری مولتی متر روش دیگری برای تشخیص باتری قلمی سالم است.

  به این ترتیب که در ابتدا دکمه مولتی متر را از off به وضعیت ۲۰ در DCV یا V تغییر داده می‌شود. اطمینان حاصل نمائید که این ولتاژ فراتر از ولتاژ باتری می‌باشد. پروب قرمز مولتی متر به قطب مثبت باتری و پروب سیاه مولتی متر نیز به قطب منفی باتری متصل خواهد شد. چنانچه عددی که نمایش می‌دهد به ولتاژ باتری نزدیک باشد، باتری کماکان بایستی کار کند. در غیر این صورت باتری خراب می‌باشد. به منظور ارزیابی ولتاژ بدست آمده می‌توان آن را با مقادیر زیر مقایسه نمود:

مشاهده جدیدترین انواع:  باتری پاناسونیک، باتری دوراسل 

باتری قلمی سالم

روش‌های احیا و شارژ باتری‌های قلمی مرده

  برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نگهداری باتری در فریزر باعث می‌شود که برای مدت زمان بیشتری شارژ ذخیره کنند. نگهداری باترهای NiMH می‌تواند تا ۹۰% بر عمر باتری بیافزاید. این مقیاس در باتری‌های قلیایی تقریبا ۵ درصد است. در دمای اتاق، نرخ تخلیه باتری‌های قلیایی کمتر از ۲ درصد در سال می‌باشد. به گونه‌ای که انجماد یا فریز می‌تواند به نگهداری شارژ کمک نماید. با این وجود چنانچه باتری‌های قلیایی در دمای بالاتری نگهداری شوند، شارژ باتری با سرعت بیشتری تخلیه می‌شود.

  باتری‌های قلیایی در ۸۵ درجه فارنهایت تنها ۵ درصد شارژ خود را صرف می‌کنند ولی در ۱۰۰ درجه ۲۵ درصد در سال مصرف می‌گردد. باتری‌های NiMH و NiCd در مقایسه با باتری‌های قلیایی سرعت تخلیه بیشتری دارند. در وقع باتری‌های NiMH و NiCd در دمای اتاق (تقریبا ۷۰ درجه فارنهایت) چند درصد از شارژ خود را به صورت روزانه از دست می‌دهند. ولی نگهداری این وع باتری‌ها در دمای پایین‌تر موجب کاهش سرعت شارژ خواهد شد.

  جوشاندن باتری برای شارژ آن روش مناسبی نیست. نقش باتری تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است. هنگامی که شارژ باتری تخلیه می‌گردد، انرژی شیمیایی دیگر به انرژی الکتریکی تبدیل نمی‌شود. زمانی که فرد باتری را می‌جوشاند، انرژش شیمیایی باقی مانده به انرژی الکتریکی تبدیل شده، ضمن اینکه این عمل خطرات جانی را نیز در پی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

📍 آدرس فروشگاه : تهران، خیابان لاله زار جنوبی، پاساژ 110، طبقه همکف، پلاک 50

نکاتی در مورد شارژ باتری قلمی

✏️ پیشنهادات و نظرات خود در مورد مقاله تشخیص باتری قلمی سالم با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *