یکی از لوازم جانبی پرمصرف، باتری‌های شارژی هستند. این باتری‌ها در انواع و اقسام وسایل استفاده می‌شوند. این نوع باتری‌ها با توجه به‌اندازه و عملکردی که دارند می‌توانند در صنعت یا وسایل مصرف پرکاربرد کوچک مانند لوازم آرایشی استفاده شوند. باتری قلمی شارژی نوعی باتری است که در گروه پیل‌های الکتروشیمیایی قرار می‌گیرند. این باتری‌ها در اندازه‌ها و با مواد شیمایی مختلف ساخته می‌شوند.

 باتری‌های شارژی برای حفاظت از محیط زیست انتخاب مناسبی هستند. در واقع این باتری به دلیل ویژگی شارژ مجدد نیاز به تعویض و دور انداختن ندارند. البته این نکته قابل توجه است که هزینه باتری قلمی شارژی نسبت به باتری‌های یکبار مصرف بیشتر است. برای شارژ شدن این نوع باتری پس از اکسید شدن ماده مثبت، الکترون تولید شده و ماده منفی را کاهش می‌دهد.

این باتری یک وسیله ذخیره‌سازی انرژی است که پس از تخلیه با اعمال جریان DC به پایانه‌های آن می‌توان دوباره آن را شارژ کرد. ولتاژ منبع باید بیش از باتری باشد تا بتواند آن را شارژ کند. برای شارژ شدن یک باتری چند دقیقه یا چند ساعت زمان لازم است. در نمونه‌های آهسته آن باتری با سرعت کمی شارژ شده و حدود 14 ساعت طول خواهید کشید. این در حالی است که در نمونه‌های شارژ سریع باتری طی دو یا سه ساعت شارژی می‌شوند. البته در برخی نمونه‌ها باتری طی 15 دقیقه نیز می‌توانند شارژ شوند.

 در نمونه‌های شارژ سریع، از روش‌های خاصی برای کنترل دمای باتری استفاده می‌شود. زیرا انرژی زیاد در باتری‌ها باعث انفجار در آنها خواهد شد. باتری‌ قلمی شارژی اغلب در وسایلی چون اسکوتر برقی، دوچرخه برقی، خودروها و بسیاری دیگر از وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از اقداماتی که منجر به آسیب‌دیدن باتری شارژی می‌شود، دشارژ کردن آن است. دشارژ کردن باتری زمانی اتفاق می‌افتد که باتری را به‌صورت معکوس به جریان برق متصل کنیم.

باتری

مبین باتری عرضه کننده انواع باتری و سیستم سانترال و پاوربانک

نشانه‌های تشخیص باتری شارژی

باتری‌های شارژی در انواع و اقسام مدل‌ها تولید می‌شود. با توجه به کاربردی که این نوع از باتری‌ها دارند، استفاده از آنها زیاد است. اگر قصد دارید یک باتری قلمی شارژی بخرید باید بدانید که مشخصات آن چگونه است. ابتدا به هنگام خرید از فروشنده بخواهید که یک باتری شارژی به شما بدهد. این نوع باتری‌ها دارای اندازه‌های متفاوتی هستند.

نمونه استاندارد و رایج  آن در اندازه AA است. این نوع باتری دارای 5 سانتیمتر طول و 1.3 سانتیمتر قطر دارد. وزن این باتری‌ها نیز بین 15 تا 31 گرم بسته به نوع باتری متغیر است. باتری‌های AAA نمونه دیگری از باتری‌های شارژی هستند که اندازه کوچک‌تری نسبت به باتری AA دارند. ظرفیت این باتری‌ها نسبت به نمونه قبلی حدود یک‌سوم کمتر است. قیمت باتری‌های شارژی به دلیل قابلیت شارژ مجدد آنها نسبت به نمونه‌های معمولی، بیشتر است.

 این باتری با شارژها، انرژی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند. دو نوع شارژر برای این نوع باتری‌ها وجود دارد که می‌توان چند باتری را هم‌زمان باهم شارژ کرد. شارژرهای هوشمند که پس از شارژ شدن باتری اتصال را قطع می‌کنند. این نمونه برای سلامت باتری مفیدتر است. زیرا با قطع شدن جریان از داغ شدن بیش از حد باتری و آسیب سلول‌های آن جلوگیری می‌شود.

در نمونه دیگر جریان حتی پس از شارژ شدن باتری نیز ادامه پیدا می‌کند. اگر از یک شارژر غیر هوشمند استفاده می‌کنید بهتر است که آن را در طول روز به شارژ متصل کنید. در این حالت می‌توانید پس از شارژ شدن، اتصال آن را قطع کنید.

انواع باتری شارژی

باتری‌های شارژ به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion)
 2. باتری‌های لیتیوم پلیمر (Li-pol)
 3. باتری‌های نیکل کادمیوم (Ni-cd)
 4. باتری‌های نیکل متال هیدرید (Ni-mh) 
باتری

باتری‌های لیتیوم یونی در وسایل نقلیه الکتریکی و وسایل الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه از این نوع باتری بیشتر در صنعت هوافضا و تشکیلات نظامی استفاده می‌شود که علت آن چگالی انرژی بالایی است که در این نوع باتری وجود دارد. این باتری نسبت به نمونه‌های قدیمی چون باتری نیکل–کادمیم و باتری نیکل– هیدرید فلز، 3 تا 5 برابر حجم و وزن کمتری دارند.

باتری لیتیوم پلیمری نوع دیگر باتری قابل شارژ است که به‌جای الکترولیت مایع در آن از الکترولیت پلیمری استفاده می‌شود. این باتری انرژی بالایی را نسب به نمونه‌های دیگر باتری لیتیومی انتقال می‌دهد. این نوع باتری عموماً در گوشی‌های همراه و رایانه‌ها استفاده شده و وزن سبکی دارد.

در باتری نیکل کادمیوم از نیکل اکسیدشده استفاده می‌شود. این نوع باتری قیمت بیشتری نسبت به باتری سرب اسید دارد. این نوع باتری بیشتر در اسباب‌بازی‌ها، وسایل روشنایی و نمونه‌های بزرگ‌تر آن در خودروهای الکتریکی، قایق‌ها و هواپیماها کاربرد دارد. باتری نیکل متال هیدرید که شباهت زیادی به باتری نیکل کادمیوم دارد، در وسیله‌هایی مانند اتومبیل برقی یا تلفن بیسیم استفاده می‌شود. فروشگاه مبین باتری عرضه‌کننده انواع باتری‌های با کیفیت است که می‌توانید نمونه‌های مورد نیاز خود را از این فروشگاه تهیه کنید.

باتری

مزایا و معایب باتری قلمی شارژی

استفاده از باتری‌ قلمی شارژی امروزه بیش از گذشته است. این نوع باتری‌ها با خاصیت شارژی که دارند می‌توانند چندین بار مورد استفاده قرار گیرند. اگر یک باتری معمولی داشته باشید باید پس از مصرف و اتمام انرژی، آن را کنار بگذارید. این در حالی است که برای یک باتری قابل شارژ تنها کافی است آن را به شارژ متصل کنید. این می‌تواند از نظر اقتصادی و برای محیط زیست مزایای زیادی داشته باشد.

قیمت باتری‌های قابل شارژ بیشتر از معمولی است اما با توجه به شارژ شدن مجدد آنها می‌توان از آنها استفاده کرده و نیاز به تعویض ندارند. این در حالی است که پس از مصرف باتری معمولی باید هزینه کرده و یک باتری دیگر را خریداری کنید که این می‌تواند برای محیط زیست هم ضرر داشته باشد.

در کنار مزایای باتری‌های شارژی، معایبی نیز وجود دارد. این باتری‌ها نسبت به باتری‌های معمولی ولتاژ پایینی دارند که عملکرد دستگاه را کاهش می‌دهند. همچنین به هنگام خرید یک باتری قابل شارژ باید برای شارژر با کیفیت نیز هزینه کرده که در کل هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. برای شارژ کردن این باتری‌های نمی‌توان از هر شارژری استفاده کرد. این باتری‌ها به ‌مرور زمان ضعیف شده و قابلیت استفاده مناسب خود را از دست می‌دهند. همچنین این باتری‌ها پس از مدتی استفاده ممکن است داغ و متورم شوند.

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بروز رسانی در 8 مرداد ۱۴۰۱

2 دیدگاه در “از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است

 1. غلام گفت:

  علامت باطری شارژی وغیر شارژی نگفتین

  1. Taghizadeh گفت:

   درود
   مقاله به‌روز شده و همه‌ی موارد بیان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید