دسته‌بندی نشده

از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است

باتری قلمی شارژی

باتری‌ تنوع زیادی از نظر سایز دارند، و سایز قلمی AA ، پرکاربردترین باتری می‌باشد. در ولتاژهای 1.2 ولت و 1.5 ولت، باتری قلمی عرضه می‌شود. در بسیاری از دستگاه‌ها و وسیله‌ها نیز، باتری قلمی استفاده می‌شود. باتری قلمی شارژی، به سبب تولید بسیار بالا مقرون به صرفه‌ترین باتری, می‌باشد. نبست به سایر باتری‌ها، دسترسی به باطری قلمی بسیار ساده می‌باشد و از تمامی فروشگاه‌ها و الکتریکی‌ها و همین طور سایت‌های فروش، می توانید این باطری را به صورت انلاین و اینترنتی تهیه نمایید.

این باتری به صورت 1.2 ولت تولید شده و می‌توانید به جای سایر باتری‌ها، از باتری قلمی شارژی نیز استفاده فرمایید. تا حدود 1.5 ولت، بعد از شارژ شدن این باتری، افزایش ولتاژ خواهد بود و مشکلی بابت جایگزینی برای باتری‌های معمولی و نیز آلکالاین وجود نخواهد داشت، باطری قابل شارژ بهترین پیشنهاد و مقرون به صرفه‌ترین گزینه باتری، برای دستگاه‌های پر مصرف می‌باشد.

باتری قلمی قابل شارژ، نیکل متال هیدراد و یا نیکل کادمیوم می‌باشد، باتری قلمی شارژی پایین‌تر از جنس نیکل کادمیوم و 1100 میلی آمپر می‌باشد.

انواع مختلف باتری‌های قلمی شارژی همراه با ظرفیت‌های انان در زیر اورده شده است:

 • باتری قلمی قابل شارژ سرتخت موریسل نیکل کادمیوم ma700
 • باتری قلمی قابل شارژ سرتخت موریسل نیکل کادمیوم ma900  
 • باطری قلمی قابل شارژ سرتخت موریسل نیکل کادمیوم ma1100   
 • باتری قلمی قابل شارژ سرتخت موریسل نیکل متال هیدراد ma1800  
 • باتری قلمی قابل شارژ سرتخت موریسل نیکل متال هیدراد ma2500
 • باتری قلمی شارژی موریسل نیکل کادمیوم ma1100
 • باتری قلمی شارژی موریسل نیکل متال هیدراد ma2500

مبین باتری عرضه کننده انواع باتری و سیستم سانترال و پاوربانک

فواید باتری شارژی

در مقایسه با باتری‌های قلمی غیر شارژی، باتری‌های ‌قلمی قابل شارژ از مزیت‌های به مراتب متعددتر و بیشتری برخوردار هستند. صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید باتری ‌قلمی، یکی از بهترین مزیت‌های باتری‌قلمی قابل شارژ است، به شکلی که در صورتی که باتری ‌قلمی قابل شارژ را جایگزین کنید و باتری قلمی‌‌های معمولی و یک بار مصرف را از لیست خرید خود حذف نمایید، هزینه‌‌های نازل‌ تری متحمل خواهید شد، چون که با این‌که بهای به نسبت گران‌تری باتری‌قلمی قابل شارژ از مدل‌های معمولی دارد، اما بارها شارژ را با یک بار خرید آن می‌توانید انجام داده و  ان را مورد استفاده قرار دهید. بنابراین در صورتی که  بررسی نمایید، متوجه خواهید شد که هزینه‌ باتری‌ معمولی، به مراتب بیش‌تر از هزینه‌ باتری قلمی قابل شارژ خواهد بود.

تاثیرات منفی فراوانی را باتری‌های یک‌بار مصرفی که به شکلی متداول استفاده می‌شوند، برای محیط زیست دارند و سبب اسیب به آن می‌‌گردند، در حالی که باتری قلمی قابل شارژ، اثرات تخریبی بسیار کمتری را در مقایسه با باتری‌های قلمی معمولی و نیز یک بار مصرف، دارا هستند.

دامنه‌ کاربردی گسترده‌ باتری‌های ‌قلمی شارژی از دیگر مزایای جذاب و حائز اهمیت، انان است، به نحوی که در زمینه‌های بسیار زیاد و گوناگونی از این نوع باتری‌ها می‌توان استفاده نمود و از انان بهره‌مند شد. از باتری ‌قلمی قابل شارژ، در هر وسیله‌ای و یا دستگاه که شروع به کار ان با استفاده از باتری قلمی است، می‌توان استفاده نمود و به راحتی آن را در صورت اتمام شارژ، شارژ نموده و برای دفعات متوالی مورد استفاده قرار داد.

در این باتری‌ها داشتن قابلیت شارژ مجدد در مواردی که نیاز به جلوگیری از خرید مجدد و صرفه جویی و همین طور استفاده دائم از انرژی دارند، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

فواید باتری قلمی شارژی

نشانه باتری شارژی

قابل شارژ بودن ویژگی بسیاری از باتری‌ها است، مثل باتری دوربین باتری، گوشی‌های هوشمند و نیز … اما باتری های قلمی نیز این روزها شارژی هستند. اما از کجا بایستی فهمید که باتری قلمی، شارژی است؟

برای فهم این موضوع در درجه اول بایستی از فروشنده خواست در هنگام خرید، به شما باتری قلمی و یا نیز باتری نیم قلمی شارژی بدهد.

روش بعدی این بوده که از باتری‌های معمولی، قیمت این باتری‌ها بسیار بیشتر است. در واقع ساختار متفاوتی باتری شارژی نسبت به باتری غیرقابل شارژ دو شناخته شده به باتری ثانویه است تا پس از اتمام شارژ، سیکلی را در خود به وجود بیاورد که دوباره بتواند شارژ بشود. باید از شارژر باتری، برای این امر استفاده نمود.

دو طریق مدل شارژ برای باتری قلمی، مدل هوشمند و غیرهوشمند، است. در مدل هوشمند شارژر باتری می‌توان باتری‌های قلمی غیر یکسانی را داخل ان گذاشته و این باتری‌ها به شارژ خود ادامه داده بدون اینکه در شارژ شدن همدیگر دخالتی بکنند و شارژر به صورت هوشمند بعد از ان که هر باتری شارژ شد، فرایند شارژ ان را قطع می نماید که این روند، سبب افزایش در طول عمر باتری شارژی می‌گردد.

تمام باتری‌ها در شارژر باتری غیرهوشمند هم زمان از یک مدار، تغذیه کرده و در نتیجه شارژ شدن انان وابسته به همدیگر خواهد بود، پس پیشنهاد شده که درون این شارژر، باتری‌های متفاوت را با یکدیگر قرار ندهید.

هم‌چنین پس از ان که باتری شارژ شد، این شارژر باتری فرایند را متوقف نمی‌کند و تا زمانیکه باتری به شارژر متصل باشد، در حال شارژ است.

انواع باتری شارژی

از مواد اولیه‌ مختلفی در ساختار باتری ‌قلمی قابل شارژ استفاده می‌شود و انواع گوناگونی را داراست. شماری از ترکیبات متفاوت در باتری‌های قلمی قابل شارژ، عبارت خواهد بود از:

❇️آکالاین 

❇️لیتیوم یون 

❇️نیکل متال هیدرید

❇️نیکل کادمیوم 

❇️پلیمر لیتیوم 

هر نمونه از باتری قلمی قابل شارژ که تولید شده با استفاده‌ از مواد اولیه‌ فوق است، ویژگی‌ها و مزیت‌های منحصر به فرد و مجزایی را نسبت به بقیه انان داراست.

باتری آلکالاین از انواع مختلف دیگر باتری‌های قلمی و نیز نیم قلمی بوده که مزایای بیشتری از سایر انواع باتری‌ها مشابه قلمی شارژی، دارا است.

از مزایای این باتری‌ها می توان به مواردی که در زیر امده است، اشاره نمود:

 • قابلیت شارژ مجدد
 • عدم آسیب به محیط زیست
 • ایمنی بالا
 • نرخ دشارژ پایین
 • عمر قفسه ای بیشتر
 • قیمت ارزان تر نسبت به نوع لیتیومی

از باتری‌های نیکل هیدرید فلز که ولتاژ بالاتر و نیز نرخ دشارژ پایین تری دارند برای موارد پر مصرف‌تر می‌توان استفاده نمود و نوع آلکالاین را برای مصارف اهمیت نداشتن زمان شارژ مجدد و نیز نیاز به ولتاژ نسبتا کم همچنین می‌توان استفاده نمود. البته نوع الکالاین به دلیل عمر مفید و نیز طولانی، به صرفه تر بوده و قیمت بیشتری را نیز دارد. با توجه به میزان مصرف دستگاه الکترونیکی مدنظر، سایر باتری های ذکر شده نیز می‌توانند استفاده شوند.

نیکل هیدرید فلزها از بین باتری‌های گفته شده، نرخ دشارژ پایین تری نسبت به نوع شارژی آلکالاین داشته و بسیار مناسب برای دستگاه‌های نیازمند به ولتاژ بالا بوده و انواع شارژی و غیر شارژی انان را، راحت تر می توان خریداری کرد. ولی برای خریداری باتری موردنظر خود، به صورت کلی باید در نظر داشت که به چه مقدار استفاده و به چه مقدار ولتاژ، از وسیله الکترونیکی که باتری به آن متصل می‌شود، نیاز است.

 

نتیجه پایانی

📌 راه‌های تشخیص باتری شارژی و نشانه‌های باتری شارژی گفته شد. 

✏️ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *